9 maja, 2022

Akumulator cynkowo-jonowy do domowego magazynowania energii

Akumulator cynkowo-jonowy do domowego magazynowania energii

Akumulator cynkowo-jonowy do domowego magazynowania energii

Po nieco ponad 1,5-rocznym okresie prac „od prototypu do produktu”, na początku maja br. firma Salient Energy zaprezentowała opracowany gotowy akumulator cynkowo-jonowy. Akumulator o pojemności znamionowej 60 Ah, napięciu znamionowym 1,3 V, objętościowej gęstości energii 100 Wh/l, grawimetrycznej gęstości energii 60 Wh/kg ma wymiary 26 cm × 24 cm × 1,2 cm i waży 1,3 kg.

Salient Energy, firma będąca kanadyjskim startupem, opracowująca nowatorskie akumulatory cynkowo-jonowe jako alternatywę dla konwencjonalnych akumulatorów litowo-jonowych, 14 października 2020 r. została wybrana do finału konkursu Natural Resources Kanada „Charging the Future Challenge”. Jako finalista Salient Energy otrzymała 700 000 dol. na rozwój ogniwa na skalę komercyjną, w celu przekształcenia działającego prototypu w gotowy produkt. Wyzwanie ma na celu przyspieszenie kanadyjskich innowacji w zakresie budowy czystych baterii poprzez zastosowanie bardziej dostępnych surowców i bezpieczniejszych technologii.

Bateria Salient Energy jest dostosowana do potrzeb magazynowania energii odnawialnej, gdzie koszt, bezpieczeństwo i trwałość baterii mają znaczenie dużo większe niż ich waga. Firma udowodniła, że akumulatory cynkowo-jonowe mogą działać na tych samych zasadach co akumulatory litowo-jonowe, przy użyciu materiałów, które są niedrogie, obfite i bezpieczne.

Według producenta jego akumulatory cynkowo-jonowe działają tak samo jak istniejące systemy magazynowania litowo-jonowego. Rzecznik firmy wyjaśnił: – System magazynowania energii cynkowo-jonowej działa tak samo jak system magazynowania energii litowo-jonowej, z istotnymi różnicami między nimi: niższymi kosztami produkcji, większym bezpieczeństwem działania i obfitością łańcucha dostaw, bez straty wydajności. Ponadto jego podstawowa chemia na bazie wody eliminuje ryzyko pożaru, dzięki czemu jest bezpieczną alternatywą dla istniejących systemów magazynowania energii.

Urządzenia są obecnie produkowane w zakładzie w Dartmouth w Nowej Szkocji w Kanadzie w liczbie 100 egzemplarzy miesięcznie. Obecnie prowadzone są prace nad zwiększeniem produkcji urządzeń w celu wsparcia projektów pilotażowych w sektorze mieszkaniowym. Pierwsza gigafabryka będzie zlokalizowana w USA lub Kanadzie.

O Salient Energy

Salient Energy (SE) jest producentem akumulatorów cynkowo-jonowych do zastosowań w sieci elektrycznej. Opatentowane przez firmę materiały katodowe magazynują energię w technologii wykorzystującej cynk w sposób, który nigdy wcześniej nie był komercjalizowany. Akumulatory SE charakteryzują się wysoką gęstością energii oraz tradycyjną konstrukcją, która jest kompatybilna ze standardowym sprzętem produkcyjnym. Baterie cynkowo-jonowe Salient Energy są tańsze, bezpieczniejsze i trwalsze niż jakiekolwiek inne tego typu akumulatory dostępne na rynku.

Źródło: GlobeNewswire